WhatsApp

قیمت خانه در ترکیه و نکات مربوط به آن

قیمت خانه در ترکیه و نکات مربوط به آن

خرید ملک در ترکیه مزایای بسیاری دارد. با خرید ملک در ترکیه علاوه بر سرمایه‌گذاری در این کشور، می‌توان از مزایای اقامت در این کشور بهره برد. دولت ترکیه در زمینه خرید ملک از سوی اتباع خارجی قوانین سختی ندارد. به همین خاطر خرید ملک در ترکیه در میان ایرانیان بسیار پرطرفدار شده است. اما بسیاری چندوچون خرید ملک در ترکیه را نمی‌دانند. عدم تسلط به زبان ترکی این روند را کندتر می‌کند. در این مطلب در مورد قیمت خانه در ترکیه، محله‌های مناسب برای خرید خانه و شرایط و قوانین آن خواهیم گفت.

قیمت خانه در ترکیه

اگر بخواهیم قیمت خانه در ترکیه را نسبت به قیمت آن در ایران بسنجیم، باید بگوییم قیمت خانه در ترکیه ارزان است. با پول یک ملک کوچک و امکانات کم در ایران، می‌توانید ملکی بزرگتر و با رفاه بیشتر در ترکیه تهیه کنید. البته ما این قیمت را نسبت به املاک تهران مقایسه می‌کنیم نه دیگر شهرستان‌ها.

خرید خانه تنها با 150 هزار لیر

حداقل مبلغ موردنیاز برای خرید خانه در ترکیه 150 هزار لیر است. با این قیمت می‌توانید خانه‌ای کوچک در مناطق خوب استانبول و خانه‌ای بزرگتر در محله‌های پایین‌تر تهیه کنید. با 150 هزار لیر خانه‌ای 35 متری در مناطق اروپایی مثل اسن یورت و باهچه شهیر خواهید داشت. این در حالی است که با همین مبلغ در محله‌های پایین‌تر می‌توانید خانه‌ای 70 متری بخرید. بهتر است اولویت‌‌تان را محله‌های بالاتر با متراژ کمتر قرار دهید.

با پول یک ملک کوچک و امکانات کم در ایران، می‌توانید ملکی بزرگتر و با رفاه بیشتر در ترکیه تهیه کنید.

خرید خانه 300 هزار لیری و مزایای آن

با 300 هزار لیر، امکان خرید خانه‌ای با متراژ 70 متر مربع با کلیه امکانات را خواهید داشت. این ملک می‌تواند در یکی از بهترین محله‌های ترکیه و بهره‌مند از امکاناتی مثل سونا، استخر، سالن بدنسازی، درمانگاه و... باشد. به زبان ترکی به خانه‌هایی که در شهرک و مجتمع‌های بزرگ قرار دارد «سیته» گویند. در این نوع املاک، مشاعات (قسمت‌های مشترک ساختمان) جزو متراژ سند ملکی به شمار می‌رود. بنابراین اگر اقدام به خرید سیته کردید، با خرید ملک 70 متری، 20 متر مربع آن به مشاعات تعلق دارد و واحد مسکونی آن  50 متری است.

خرید سیته چه مزایایی دارد؟

دریافت سند سیته تنها طی سه روز صادر می‌شود. این ساختمان‌ها همانطور که گفتیم دارای مشاعات هستند و اغلب نوساز و حداکثر 5 سال سن دارند.

اگر امکانات (مشاعات) این مجتمع‌ها چندان برای‌تان اهمیت ندارد، می‌توانید خانه‌هایی با متراژ بالاتر پیدا کنید. این خانه‌ها اغلب 20 سال عمر دارند و صدور سند این املاک گاهی ممکن است بیش از 2 ماه به طول انجامد. این املاک در زبان ترکی «دایره» نام دارند.

اقامت دائم در ترکیه با خرید ملک

خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت ترکیه امتیاز به شمار می‌رود؛ ولی این مسئله به معنای اخذ اقامت دائم یا کوتاه مدت در ترکیه نیست. قبل از خرید ملک، در خصوص اخذ اقامت ترکیه از طریق ملک تحقیق کنید. اطلاعات موردنیاز را از وزارت و سفارت‌ ترکیه به دست آورید. طبق قوانین ترکیه تنها کسانی می‌توانند اقامت دائم ترکیه دریافت کنند که ملکی با ارزش حداقل 250 هزار دلار داشته باشند. حتی اگر ملکی داشته باشید که در کذر زمان قیمت آن به 250 هزار دلار برسد هم باز می توانید با  ارائه مدارک اقدام به اخذ اقامت دائم کنید و پاسپورت ترکی دریافت کنید. 

شرایط و محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

  • حداکثر میزانی که یک شهروند خارجی از زمین‌های ترکیه می‌تواند بخرد، 30 هکتار است.
  • امکان خرید اراضی در محدوده مناطق نظامی و امنیتی ترکیه برای شهروندان خارجی وجود ندارد.
  • پروژه ساخت ملک در زمین‌های خریداری شده، حداکثر دو سال است. این پروژه در زمان مشخص شده باید به وزارت‌خانه معرفی شود.
  • هر شهروند خارجی می‌تواند مالک 10 درصد از اراضی هر منطقه ترکیه باشد.
  • امکان خرید اعتباری برای شهروندان خارجی وجود دارد. افراد می‌توانند از موسسات مالی و مالکین درخواست خرید اعتباری کنند و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت ترکیه امتیاز به شمار می‌رود.

در چه شرایطی ملک خریده شده کان لم یکن تلقی می‌شود؟

  • عقد قرارداد و معامله ملک نباید قانونی را نقض کند.
  • ملک باید مورد تایید وزارتخانه و ارگان‌های امنیتی باشد
  • پایان مهلت پروژه‌های اعلام شده به وزارتخانه
  • پایان مهلت پایان پروژه‌های ارائه شده به وزارتخانه‌ها

قانون ارث برای خرید خانه در ترکیه

قانون ارث در ترکیه بر اساس «اصل عمل متقابل» است. بسته به اینکه هر کشور چه قوانینی نسبت به شهروندان ترکیه اعمال می‌کند، قوانین ارث ترکیه شکل می‌گیرد. در واقع قانون ارث ترکیه در خصوص ایرانیان مانند قانون ارث در ایران است. مانند ایران اگر وصیت‌نامه در دست باشد، دولت ترکیه برحسب وصیت وگرنه ملک به فرزندان و همسر مالک تعلق می‌گیرد.

 

1396/9/17 | کد مطلب: 57 | نویسنده: سیما رفیعی
  • به اشتراک بگذارید:

مطالب پیشنهادی

جملات پرکاربرد ترکی

در سفرهای خارجی، برای پرسیدن آدرس یا هنگام چانه زدن حین خرید چه می‌کنید؟ هنگام قرار گرفتن در موقیعت اورژانسی، چگونه کمک می‌گیرید؟ شاید فکر کنید با انگلیسی دست و پا شکسته هم می‌توانید نیازتان را برطرف کنید؛ اما همیشه...

مراسم عروسی امینه گولشه با مسعود اوزیل در استانبول

مراسم جشن عروسی سلبریتی‌ها و افراد مشهور متفاوت و خاص است. حضور افراد خاص و مشهور، محل برگزاری جشن عروسی، نوع پذیرایی و... موجب می‌شود به نظر افراد معمولی جامعه جالب آید. امینه گولشه سلبریتی مشهور ترکیه و مسعود اوزیل باز...

میدان تکسیم (تقسیم) استانبول کجاست؟

تکسیم را قلب استانبول مدرن می‌دانند. میدان تکسیم همیشه زنده است؛ دست‌فروشان، مردم در حال خرید، گل‌فروشی‌ها، اتوبوس‌های شهری هیچ‌گاه از حرکت نمی‌ایستند. این میدان شاهد خاطرات و وقایع تاریخی بی&zwn...

بحث و تبادل نظر

marzieh jamili می‌گوید:
1399/12/24 23:06
سلام وبا ١٥٠ هزار لير هم ميشه خونه خريد يا نهايتا ٣٠٠هزار ليره
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو می‌گوید:
1400/01/14 10:49
دوست عزیز
سلام

معمولا امکان خرید با توجه به تغییر منطقه و امکانات هر محله متفاوت است. برای این منظور لطفا به مشاوران ملک در تریکه مراجعه کنید.

با تشکر از پیام شما

نظر دهید
انصراف