WhatsApp

در سفر به ترکیه، دلار به همراه داشته باشیم یا لیر؟

در سفر به ترکیه، دلار به همراه داشته باشیم یا لیر؟

لیر یا دلار؟ اگر برای نخستین بار است که راهی ترکیه می‌شوید، احتمالا این سؤال مهم ذهن‌تان را درگیر کرده. واحد پول ترکیه لیر است؛ اما در بعضی از مراکز آن، دلار نیز پذیرفته می‌شود. سوال اینجاست که آیا پیش از سفر به ترکیه پول‌مان را به لیر تبدیل کنیم یا در صرافی‌های ترکیه این کار را انجام دهیم؟ کدام صرافی‌های ترکیه برای تبدیل پول مناسب‌اند و نکات مهم تبدیل ارز در ترکیه کدم‌اند؟

در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

توصیه می‌کنیم در سفر به ترکیه، ارز بین‌المللی، یعنی دلار به همراه داشته باشید. دلایل ما برای به همراه داشتن دلار در سفر به ترکیه به شرح زیر است:

 • از آنجا که دلار به عنوان ارز بین‌المللی به شمار می‌رود، در همه کشورها و مناطق آن به راحتی می‌توانید آن را به پول کشور مقصد تبدیل کنید. در ترکیه نیز به راحتی و هر زمان که خواستید می‌توانید دلارهایتان را به لیر تبدیل کنید.  
 • اگر بعد از ترکیه قصد سفر به کشور دیگری داشته باشید، به راحتی می‌‎توانید از دلارهایتان استفاده کنید.
 • در ترکیه، تبدیل دلار به لیر به سودتان خواهد بود؛ در هر 100 دلار 2 تا 3 لیر و در هر 1000 دلار 20 تا 30 لیر سود نصیب‌تان می‌شود.
 • از طرفی ارزش لیر ممکن است دچار نوسان شود، به این دلیل توصیه می‌کنیم دلار به همراه داشته باشید تا با افت ارزش لیر ضرر نکنید. هم‌چنین بهتر است دلارهایتان را یکجا به لیر تبدیل نکنید و این کار را کم کم انجام دهید.
 •  اگر قصد خرید از برندهای معروف ترک را دارید، کار شما راحت است. مراکز فروش برندهای ترک اغلب خودشان دلار را به لیر تبدیل می‌کنند. البته توصیه می‌کنیم برای پرداخت مبالغ بالا این کار را انجام ندهید؛ چراکه نرخ تبدیل ارز در مغازه‌ها با صرافی‌ها کمی متفاوت است.
 • در پایان سفر اگر از دلارهایتان چیزی باقی ماند به راحتی می‌توانید در ایران آن را تبدیل کنید. فروش و تبدیل لیر در ایران به راحتی دلار نیست.

توصیه می‌کنیم در سفر به ترکیه، ارز بین‌المللی، یعنی دلار به همراه داشته باشید.

در سفر به ترکیه، کجا پول‌مان را تبدیل کنیم؟

 • صرافی‌های ترکیه که دُویز (doviz) نامیده می‌شوند، بهترین مکان برای تبدیل دلار به لیر هستند. نرخ تبدیل در این صرافی‌ها مناسب است، نیاز به پرداخت کمیسیون ندارید و با اطمینان می‌توانید دلارهایتان را به لیر تبدیل کنید.
 • در میان صرافی‌های ترکیه منصف‌ترین آن‌ها در بازار بزرگ ترکیه و کاپالی چارشی قرار دارند. منطقه لاله‌لی هم در دسته دوم قرار می‌گیرد. در این منطقه می‌توانید صرافی مناسب خود را پیدا کنید.
 • جای دیگری که می‌توانید دلار را به لیر تبدیل کنید، عابربانک‌های زراعت ترکیه است. البته برخی می‌گویند این کار کمی با خطر همراه است. ممکن است این عابربانک‌ها هیچ پولی به شما برنگردانند. عابر بانک‌های زراعت بهتر است آخرین انتخاب‌تان باشد، زمانی که نتوانستید هیچ صرافی‌ای را پیدا کنید.
 • در ترکیه جایی که نباید پول‌تان را تبدیل کنید، صرافی‌های فرودگاه هستند. اصولا در فرودگاه نرخ تبدیل ارز بالاتر است. صرافی‌های فرودگاه‌های ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر ترکیه مقداری لیر به همراه داشته باشید تا مجبور نشوید برای ترنسفر از فرودگاه به صرافی‌های فرودگاه مراجعه کرده و ضرر کنید. حدودا 50 تا 80 لیر برای ترنسفر کافی است.
 • اگر یک چیز کوچک از برندهایی مثل منگو، کوتون، ال سی وایکیکی و... بخرید می‌توانید دلارتان را به لیر تبدیل کنید. نرخ این مکان‌ها نسبت به صرافی‌ها گرانتر است اما نسبت به دیگر مکان‌ها مناسبتر و قابل اعتمادتر هستند.

صرافی‌های ترکیه که دُویز (doviz) نامیده می‌شوند، بهترین مکان برای تبدیل دلار به لیر هستند.

در سفر به ترکیه، چه زمانی لیر به همراه داشته باشیم؟

 • روزهای تعطیل نرخ تبدیل در صرافی‌های ترکیه به نحو قابل‌توجهی تغییر می‌کند. شنبه و یکشنبه‌های ترکیه تعطیل است و با این وجود که صرافی‌های ترکیه مشغول فعالیت هستند توصیه می‌کنیم در این زمان پول خود را تبدیل نکنید.
 • اگر در اعیاد مهمی مثل قربان و فطر راهی ترکیه هستید، قبل از سفر، دلارهایتان را به لیر تبدیل کنید. در این زمان‌ها بهتر است حدود 100 تا 200 لیر به همراه داشته باشید.

 

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با کلیک روی یکی از آیکون‌های زیر مستقیما با همکاران ما در ترکیه تماس بگیرد.

 

1396/9/17 | کد مطلب: 44 | نویسنده: سیما رفیعی
 • به اشتراک بگذارید:

مطالب پیشنهادی

آکواریوم استانبول

در گشت یکروزه آکواریوم استانبول و ساحل فلوریا، چشمان‌مان خیره معماری عثمانی مسجد سلیمانیه خواهد شد، در موزه پانوراما موزه‌گردی خواهیم کرد، یکی از بزرگ‌ترین و اعجاب‌انگیزترین آکوریوم‌های اروپا را خواهی...

آکواریوم استانبول

در گشت یکروزه آکواریوم استانبول و ساحل فلوریا، چشمان‌مان خیره معماری عثمانی مسجد سلیمانیه خواهد شد، در موزه پانوراما موزه‌گردی خواهیم کرد، یکی از بزرگ‌ترین و اعجاب‌انگیزترین آکوریوم‌های اروپا را خواهی...

اورتاکوی تا بام استانبول (بخش آسیایی)

احتمالا برخی از چشم‌اندازهای سریال‌های ترکی نظرتان را جلب کرده باشد. در این گشت یکروزه سری به این مناظر خواهیم زد: سواحل تماشایی اورتاکوی و ببک. در ادامه، از پل بسفر می‌گذریم و به بخش آسیایی استانبول می‌رسیم. د...

بحث و تبادل نظر

نظر دهید
انصراف