WhatsApp

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

شاید فکر کنید چون برای نخستین بار است که به استانبول پا می‌گذارید برای رفت‌وآمد فقط از آژانس می‌توانید استفاده کنید. اما این مطلب به شما خواهد گفت که شما هم مانند ساکنان استانبول می‌توانید سوار مترو و اتوبوس شوید. حمل‌ونقل عمومی هزینه‌های سفرتان را کاهش خواهد داد. اما چطور از متروی استانبول استفاده کنیم؟ خط‌های مهم مترو کدامند؟ تراموا چگونه است؟ برای رفت‌وآمد از منطقه آسیایی به اروپایی چه کنیم؟

متروی استانبول چگونه است؟

اگر نگاهی به نقشه متروی استانبول بیندازید، 18 خط خواهید دید که 16 خط آن مربوط به خطوط مترو و 2 خط آن مربوط به خط‌های تله کابین است. با دقت در این نقشه متوجه خواهید شد که برخی از خطوط، خط‌های رابط و بسیار کوتاه هستند.

 نقشه متروی استانبول.

مهم‌ترین خط متروی استانبول: m1

در سفر به استانبول، اگر بخواهید از مترو استفاده کنید حتما از ایستگاه M1 خواهید گذشت. ایستگاه نخست این خط «ینی کاپی» است. از یک طرف به ایستگاه فرودگاه آتاتورک (M1A) و سمت دیگر به ایستگاه کیرازلی باهچیلار (M1B)  ختم می‌شود. اگر مقصد شما میدان تکسیم است به راحتی  از ایستگاه آتاتورک به سمت ینی کاپی روید و با تعویض خط خودتان را میدان تکسیم برسانید.

ایستگاه‌های مهم خط m1 استانبول کدامند؟

ایستگاه کجاتپه: در این ایستگاه از متروی استانبول، می‌توانید از مراکز مهم استانبول از جمله مرکز خرید استانبول و فروشگاه ایکیا بازدید کنید. در این مراکز اجناس منحصر به فردی پیدا خواهید کرد.

آکسارای: در آکسارای و نزدیکی آن مساجد تاریخی مهم والیده سلطان و مسجد جامع تاریخی سلیمانیه قرار گرفته‌اند. حمام قدیمی و عثمانی سوفالار نیز از جمله دیگر جاهایی است که در این نزدیکی می‌توانید ببینید. بازدید از این حمام عثمانی و با قدمت 300 سال، تجربه بی‌نظیری خواهد بود. در آکسارای صرافی‌های با نرخ مناسب است که می‌توانید پول‌تان را تبدیل کنید. تراموای T1 در این منطقه شما را به ایستگاه‌های مختلفی می‌رساند.

توپکاپی: این ایستگاه در خط M1 در تقاطع ترامویT4  قرار دارد. این تراموا شما را به مقاصد مختلفی می‌رساند.

ایستگاه زِتین بورنو: دیگر ایستگاه مهم این خط زِتین بورنو نام دارد. این ایستگاه در نزدیکی خیابان مرتر قرار دارد که در آن به صورت عمده می‌توانید پوشاک تهیه کنید.

برای استفاده از متروبوس‌ها می‌توانید در ایستگاه‌های "آتاکوی - شیرین اولر"و "باهچه لی اِولر خط m1 پیاده شوید.

خط متروی M2 استانبول

این خط مترو نیز بعد از m1، خط مهم و شلوغ استانبول است. خط M2 متروی استانبول به خصوص در میان مسافران بسیار اهمیت دارد. این خط از ایستگاه تکسیم می‌گذرد و برخی آن را خط تکسیم می‌نامند. ینی کاپی و حاجی عثمان دو طرف این خط مترو هستند.

یکی از روش‌های حمل و نقل به صرفه در استانبول خطوط مترو است.

ایستگاه‌های مهم خط m2

تکسیم: همانطور که متوجه شدید یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌های این خط مترو، تکسیم است. با پیاده شدن در ایستگاه تکسیم سرگرمی‌های بی‌شماری در انتظارتان است؛ در خیابان تماشایی استقلال قدم بزنید. در کاباتاش سوار کشتی شوید. (از میدان تکسیم به وسیله فونیکار به سمت کاباتاش رهسپار شوید.)  حتی می‌توانید اقامت‌تان را در یکی از هتل‌های آن انتخاب کنید و به راحتی هر جا که خواستید بروید.

ورزنیجیلر یونیورسیتی: این ایستگاه در محله لاله آکسارای قرار دارد. به دلایل اهمیت آکسارای در بالا اشاره کردیم.

عثمان بی: برای خرید در ایستگاه عثمان بی پیاده شوید. خیابان عثمان بی برای خرید لباس مجلسی و عروس مناسب است و مرکز خرید نیشان تاشی نیز در همین نزدیکی واقع شده.

هالیچ: برای رفتن به اسکله اِمینونو و تله‎کابین استانبول در این ایستگاه پیاده شوید. هالیچ بسیار زیباست و از مناظر اطراف این ایستگاه لذت خواهید برد.  

ایستگاه گایرِت تِپه: در نزدیکی این ایستگاه نیز مرکز خرید زورلو واقع شده. این ایستگاه در تقاطع با متروبوس واقع شده و از آن به راحتی می‌توانید به نقاط مختلف استانبول دسترسی داشته باشید. این ایستگاه سه ایستگاه بعد از حاجی عثمان واقع شده.

خط متروی مارمارای استانبول چگونه است؟

پروژه ساخت خط متروی مارمارای استانبول یکی از بزرگترین پروژه‌های این شهر به شمار می‌رود. مارمارای خطی است که از زیر تنگه بسفر می‌گذرد و قسمت آسیایی و اروپایی استانبول را به هم متصل می‌کند. خط مارمارای نگرانی گردشگران برای حمل نقل بین دو قاره برطرف کرده. به راحتی و هزینه کم می‌توانید بین این دو قاره سفر کنید. از ایستگاه‌های مهم این خط می‌توان به ینی کاپی، سرکیجی و اسکودار  اشاره کرد.

ایستگاه‌های مهم مارمارای استانبول کدامند؟

ینی کاپی: همانطور که اشاره کردیم یکی از ایستگاه‌های مهمی است که با آن می‌توانید بین دو بخش آسیایی و اروپایی سفر کنید.

ایستگاه سرکیجی: این ایستگاه حدود اسکله امینونو است و از آنجا نیز با تراموای T1 می‌توانید به مقصد دیگری بروید.

اسکودار: اولین ایستگاهی است که در بخش آسیایی قرار دارد. برای رفتن به برج دختر استانبول باید در این ایستگاه پیاده شوید. البته رفتن به پل‌دختر از این ایستگاه باید چند دقیقه پیاده‌روی کنید.

تراموای T1؛ خط مهم حمل‌ونقل استانبول

این خط تراموا یکی از مهم‌ترین و پر رفت و آمدترین خط‌های حمل‌ونقل استانبول است. کاباتاش و منطقه باجیلار نقطه آغازین و انتهایی این تراموا هستند. مسیر تراموای T1 از جاذبه‌ها و مناطق مهم استانبول می‌گذرد: اسکله امینونو، مسجد ایاصوفیه، سلطان احمد، بازار سرپوشیده و میدان آکسارای، زیتون برنو، مرتر و گون گورن. در گون گورن، می‌توانید از مرکز خرید کاله بازدید کنید.

 خط‌های تراموا از مهم‌ترین و پر رفت و آمدترین خط‌های حمل‌ونقل استانبول هستند.

حمل‌ونقل ارزان در استانبول

برای حمل‌ونقل کم‌هزینه و راحت در استانبول بهتر است استانبول کارت تهیه کنید. استانبول کارت را در دکه‌های روزنامه‌فروشی می‌توان تهیه کرد. این کارت الکترونیکی هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد و حمل‌ونقل را برایتان آسان می‌کند؛ دیگر لازم نیست برای هر سفر بلیت تهیه کرده و در صف گیشه‌های تهیه بلیت منتظر بمانید.

حمل‌ونقل با تاکسی در استانبول

تاکسی‌های استانبول گرانند. اگر برخی از نکات را  ندانید علاوه بر نرخ ثابت تاکسی‌ها که نسبتا زیاد هستند باید مبلغ بیشتری بپردازید. به برخی نکات در خصوص استفاده از تاکسی توجه کنید.

  • قبل از اینکه سوار تاکسی شوید، از راننده بخواهید مبلغ را به شما بگوید. توصیه می‌کنیم اگر راننده از گفتن مبلغ خودداری کرد سوار تاکسی نشوید.
  • قبل از سوار شدن حتما پول خرد داشته باشید. ممکن است در پس گرفتن باقی پولتان دچار مشکل شوید.

حمل‌ونقل با اتوبوس‌های استانبول

اتوبوس در میان دیگر وسایل نقلیه مثل مترو و تراموا کاربرد چندانی ندارد و اتوبوس‌های استانبول بیشتر در قسمت آسیایی استانبول دیده می‌شوند. رفت‌وآمد با اتوبوس در استانبول قدری دشوار است  و باید کد اتوبوس موردنظرتان را بدانید. این  کدها بالای اتوبوس نوشته‌شده‌اند. مثلا کدهای T34  یا A97.

اگر مجبور شدید در استانبول از اتوبوس استفاده کنید از محلی‌ها کمک بگیرید. کرایه اتوبوس با استانبول کارت و آکبیل حساب می‌شود.

رفت‌وآمد در ترکیه با دولموش

دولموش‌ها به ون و مینی‌بوس شبیه‌اند. دولموش نسبت به تاکسی‌ها خیلی به‌صرفه‌اند و استفاده از آن‌ها نیز راحت است.  تقریبا در همه مناطق استانبول دیده می‌شوند. این وسایل مانند دیگر وسایل حمل‌ونقل عمومی از مسیرهای مشخصی می‌گذرند. برای پیاده شدن از دلموش‌ها عبارت اینه جک وار را به کار ببرید. (یعنی کسی اینجا پیاده می‌شود.)

رفت و آمد با قایق‌های استانبول

همانطور که اشاره کردیم خط متروی مارمارای شما را بین دو قاره اروپا و آسیا جابجا می‌کند. البته برای سفر بین دو قاره از قایق نیز می‌توانید استفاده کنید. هم‌چنین اگر بخواهید جزایر پرینس را ببینید باید از این قایق‌ها استفاده کنید. قایق‌های تندرو و تفریحی استانبول از ایستگاه‌های مهم کاباتاش، کادیکوی، بوستانچی، مالتپه و کارتال می‌گذرد. جزیره بیوک آدا نیز در ایستگاه انتهایی این قایق‌ها قرار دارد. قایق‌سواری در استانبول هم فال است هم تماشا.

 

 

1396/9/17 | کد مطلب: 41 | نویسنده: سیما رفیعی
  • به اشتراک بگذارید:

مطالب پیشنهادی

4 تفریح شبانه استانبول

آفتاب که غروب می‌کند و شب از راه می‌رسد، استانبول تماشایی‌تر می‌شود. خیابان‌ها نورانی، رستوران‌ها پرتلاطم و آب‌ دریا آرام می‌شود. گرچه روزهای استانبول کم از شب‌های آن ندارد، اما نباید ش...

استانبول هوایی

درباره قوانین ادامه تحصیل در ترکیه بیشتر بدانید

در حال حاضر تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها یا متوسطه قصد دارند، تحصیلات خود را در یکی از کشورهای خارجی ادامه دهند. قوانین تحصیل دانشجوی خارجی در هر کشوری متفاوت است. در ترکیه آخرین اصلاحات این قوانین در 17 مارس 2010...

بحث و تبادل نظر

نظر دهید
انصراف