WhatsApp

چاملیجا بزرگترین مسجد ترکیه

چاملیجا بزرگترین مسجد ترکیه

در استانبول مساجد با بناهای خاص و زیبا کم نیستند. مساجدی که جر نمادهای شهر استانبول به حساب می‌آیند و همیشه مورد بازدید گردشگران قرار می‌‎گیرند. بزرگترین مسجد ترکیه مسجد چاملیجا است. سبک طراحی مسجد چاملیجا ترکیبی از سبک معماری سلجوقی و عثمانی است. در طراحی این مسجد به نکات جالبی دقت شده است. اگر علاقه‌مندید در مورد مسجد چاملیجا بیشتر بدانید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مشخصات کلی بزرگترین مسجد ترکیه

مسجد چاملیجا به تازگی در بخش آسیایی شهر استانبول افتتاح شده است. این مسجد در شرق شهر استانبول و بر روی تپه‌ای به همین نام ساخته شده است. مساحت مسجد چاملیجا 17 هزار متر مربع است. بزرگترین گنبد در بناهای ترکیه متعلق به مسجد چاملیجا است.  ارتفاع این گنبد 72 متر و قطر آن 34 متر است.  مناره‌های این مسجد 6 عدد هستند. چهار مناره آن 107.1 متر و دو مناره دیگر 90 متر ارتفاع دارند. ارتفاع 107.1 متری مناره‌های مسجد چاملیجا، نماد پیروزی آلب‌ارسلان سلجوقی بر رومانوس دیوجانوس امپراتوری رومی است. این جنگ در  سال ۱۰۷۱ میلادی رخ داده است. ارتفاع ۷۲ متری گنبد مسجد نیز نماد زندگی مسالمت آمیز 72 ملت در ترکیه در کنار هم است. ظرفیت مسجد چاملیجا 63000 نفر است.

مسجد چاملیجا استانبول سبک معماری عثمانی و سلجوقی  دارد.

معماری و معماران مسجد چاملیجا

مسجد چاملیجا سبک معماری عثمانی و سلجوقی  دارد. زمان سلجوقیان دوره شکوفایی معماری و تزئینات بناها بود.  مناره‌های زیبا با تزئینات خاص آجرکاری مربوط به همین دوره است. خوب است بدانید از کاربردهای منار‌ه‌ها در بناها خصوصا مساجد، پیدا کردن مسیر برای مسافران بوده است. مناره ساربان در شمال محله جوباره اصفهان به جای مانده از دوران سلجوقی است. مسجد جامع اصفهان و  قزوین نیز در این دوره بنا شدند. مساجد عثمانی تنها یک ساختمان مجزا با کاربری واحد نبودند اغلب در کنار مساجد مدارس الهیات، بیمارستان، مطبخ، حمام و آرامگاه نیز وجود داشت.

معماران مسجد چاملیجا دو بانو به نام‌های «بهار مزراک» و «حریره گول‌توتو» هستند. مسجد چاملیجا با تاکید بر رفاه کامل زنان طراحی شده است. محلی مخصوص برای عبادت بانوان در این مسجد اختصاص داده شده است. برای رفاه حال مادران نیز بخشی برای نگهداری کودکان و شیرخواران وجود داد. در طراحی مسجد چاملیجا، مناسب‌سازی برای معلولین انجام شده است. معلولین براحتی می‌توانند به این مسجد بروند و امکانات آن استفاده کنند.

زمان ساخت مسجد چاملیجا

ساخت مسجد چاملیجا از سال 2013 آغاز شد. این مسجد در سال 2019 به بهره‌برداری رسید. در افتتاحیه بزرگترین مسجد ترکیه رجب اردوغان رئیس جمهور، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دیگر مهمان‌های داخلی و خارجی حضور داشتند.

بزرگترین گنبد در بناهای ترکیه متعلق به مسجد چاملیجا است. 

بخش‌های جانبی مسجد چاملیجا

مسجد چاملیجا دارای کتابخانه، موزه تاریخ اسلام و سالن کنفرانس است. پارکینگ این مسجد 3500 ماشین ظرفیت دارد.

1398/5/31 | کد مطلب: 140 | نویسنده:
  • به اشتراک بگذارید:

مطالب پیشنهادی

خوشمزه فروشی‌های ترکیه

ترکیه غذاها، دسرها و شیرینی‌های متنوع و خوشمزه‌ای دارد. غذاها و شیرینی‌های سنتی ترکیه را می‌توانید در مغازه‌هایی کوچک و صمیمی امتحان کنید. مثلا برای امتحان کردن پیده غذای سنتی ترک‌ها نیازی نیست کلی از...

بهترین زمان سفر به ترکیه

ترکیه در هر وقت از سال پذیرای گردشگران زیادی است. بهترین زمان سفر به ترکیه را هدف سفر شما مشخص خواهد کرد. سفرتان به ترکیه در فصل سرماست یا گرما؟ آیا سفر به ترکیه را موقع جشنواره‌های خرید می‌پسندید یا زمان برگزاری فستیوال...

تور بورسا

بورسا نخستین پایتخت امپراطوری عثمانی بود و امروزه به ثبت جهانی رسیده است. این شهر جاذبه‌های متعددی را در خود جای داده که ما در گشتی یکروزه از آن بازدید خواهیم کرد. گشت یکروزه تور بورسا و روستای جومالی‌کیزیک شام...

بحث و تبادل نظر

نظر دهید
انصراف