WhatsApp

هزینه‌های زندگی در ترکیه چگونه است؟

هزینه‌های زندگی در ترکیه چگونه است؟

اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید، احتمالا این سوال‌ها ذهن‌تان را مشغول کرده باشد: حداقل درآمد در ترکیه چقدر است؟ با چه مقدار درآمد می‌توان زندگی حداقلی در ترکیه داشت؟ اجاره آپارتمان در ترکیه چقدر است؟ ارزان‌ترین شهر ترکیه کدام است؟ و...

درآمد کشور ترکیه از کجا تامین می‌شود؟

منبع درآمد کشور ترکیه از گردشگری، کشاورزی، حمل و نقل و صنعت پوشاک تامین می‌شود. گردشگری با فاصله زیاد در رده اول قرار دارد. شاید باورتان نشود اما درآمد گردشگری در ترکیه نیمی از درآمد نفتی کشور ماست. دومین منبع درآمد ترکیه کشاورزی است؛ طوری که یک سوم جمعیت ترکیه به کار کشاورزی مشغولند.

هزینه زندگی در همه شهرهای ترکیه یکسان نیست.

واحد پول ترکیه

همانطور که می‌دانید واحد پول ترکیه، لیر است. تورم بالا در سال 2005 در اثر افزایش نقدینگی، باعث شد دولت تصمیم بگیرد 6 صفر از واحد پولش را کم کند. در حال حاضر هر لیر ترکیه 6 برابر دلار آمریکا است؛ اما این میزان ممکن است تغییر کند.

حداقل دستمزد در ترکیه چقدر است؟

با کسر مالیات حداقل دستمزد در ترکیه 2400 لیر است. پرداخت حق بیمه و بازنشستگی با کارفرما است. یک فرد مجرد با این میزان درآمد در ترکیه می‌تواند زندگی حداقلی‌ای داشته باشد.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه چگونه است؟

هزینه زندگی در همه شهرهای ترکیه یکسان نیست. در شهرهایی مثل استانبول و ازمیر هزینه‌های بیشتری صرف اجاره ملک و هزینه‌های حمل و نقل و غیره می‌شود. یک خانواده سه نفری در صورتی که دارای ملک باشند و ملزم به پرداخت وام مسکن نباشند، حدود 5 هزار لیر باید درآمد داشته باشند.

هزینه زندگی در ترکیه به واحد پول ایران

اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید، مهم است بدانید برای خرید یا اجاره ملک و دیگر هزینه‌‎های مربوط چقدر باید بپردازید. در ادامه از میزان این هزینه‌ها به پول ایران آشنا خواهید شد. همه این مبالغ بر اساس نرخ امروز حساب می‌شود و ممکن است تغییر کند. امروز، هر لیر ترکیه معادل دو هزار تومان ایران است.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید، مهم است بدانید برای خرید یا اجاره ملک و دیگر هزینه‌‎های مربوط چقدر باید بپردازید.

اجاره آپارتمان

 اگر ماهیانه قادر به پرداخت حدود 2 میلیون تومان هستید، آپارتمانی 50 متری در شهرهای بزرگ استانبول، آنتالیا، ازمیر و آنکارا می‌توانید اجاره کنید. معمولا آپارتمان‌ها دارای امکانات مناسب استخر، نگهبانی، سالن ورزشی و غیره هستند.

خرید آپارتمان در ترکیه

 در قیمت آپارتمان‌های ترکیه عواملی مثل موقعیت، دسترسی و... تاثیرگذار است. مبلغ آپارتمان در ترکیه از حدود 360 میلیون آغاز می‌شود و تا مبالغ بیشتر ادامه پیدا می‌کند.

هزینه‌های شارژ آپارتمان

 هزینه‌های آب، برق، گاز، شارژ و... در ترکیه نسبتا زیاد است و حدود یک میلیون تومان را در بر می‌گیرد. البته نسبت به مساحت ساختمان این مبلغ متغیر است.

هزینه عقد قرارداد

 هزینه عقد قرارداد نیز نسبت به ایران بیشتر است. حدودا دو برابر مبلغ اجاره یک ماه را برای عقد قرارداد باید بپردازید؛ یعنی اگر شما خانه‌ای دو میلیون تومانی اجاره کرده باشید باید حدود 4 میلیون هزینه عقد قرارداد بپردازید.

هزینه‌های جاری

هزینه‌های جاری در ترکیه حدود 2 میلیون تومان است. هزینه‌هایی مثل خوراک، پوشاک و غیره. البته این مبلغ برای یک فرد مجرد است و هرچه تعداد اعضای خانواده بیشتر باشد این میزان کمتر خواهد شد.

اجاره خانه در ترکیه

میزان اجاره خانه در ترکیه نیز متغیر است. هر چه خانه به مرکز شهر نزدیکتر باشد، خانه‌ها قدیمی‌تر و اجاره‌ها بیشتر خواهد شد. این مبلغ از 800 لیر به بالا شروع می‌شود. هرچه از مرکز استانبول فاصله بگیرید، ساختمان‌ها نوسازتر، امکانات رفاهی بیشتر و اجاره‌ها کمتر خواهد شد. البته اغلب ساکنان ترکیه به دلیل دسترسی نامناسب و هزینه‌های حمل و نقل بالا ترجیح می‌دهند خانه‌های قدیمی اما نزدیک‌تر به مرکز شهر را انتخاب کنند.

هزینه حمل و نقل دومین هزینه اساسی در ترکیه است.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

هزینه حمل و نقل در ترکیه نیز دومین هزینه اساسی در ترکیه است. حمل و نقل در این کشور می‌تواند با وسایل نقلیه عمومی یا خودروی شخصی انجام شود. هزینه خرید خودرو با ایران تفاوت چندانی ندارد اما هزینه‌های جانبی آن بیشتر خواهد شد. درست است که ماشین‌های مدل پایین در این کشور، قیمت خیلی پایینی دارند اما در صورت خرابی باید هزینه‌های زیادی صرف کنید. برای یک ماشین مدل 2015 اتومات بدون گارانتی، حدود 39 هزار لیر (78 میلیون) باید بپردازید. البته به این میزان هزینه بیمه، مالیات، سوخت و تعویض روغن را اضافه کنید؛ مثلا برای هر بار تعویض روغن، حدود دویست هزار تومان باید بپردازید.

اگر به دنبال حمل و نقل آسان و ارزان هستید، استفاده از حمل و نقل عمومی انتخاب بهتری است.

هزینه سوخت در ترکیه

هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه، 6 لیر یا 12 هزار تومان است. برای دیزل، 7 تا 9 هزار تومان و برای گاز حدود چهار هزار تومان باید بپردازید. اگر درآمد بالای 5 هزار لیر دارید بهتری است خودرو بخرید. در غیر این صورت و با درآمدهای پایین‌تر خرید خودرو به صرفه نیست.

سایر هزینه‌ها در ترکیه

 

رستوران بازه قیمتی (لیر)
وعده غذایی رستوران ارزان قیمت 15 تا 25
وعده غذایی برای دو نفر در رستوران متوسط
(پیش غذا، غذای اصلی و دسر)
50 تا 100
مک دونالد یا مک میل 15 تا 20
کاپوچینو  7 تا 10
نوشابه قوطی 2 تا 5

 

سوپرمارکت و فروشگاه بازه قیمتی (لیر)
شیر (1 لیتر) 9.5 تا 15.5
نان سفید تازه 1 تا 2.8
برنج سفید (ترک 1 کیلوگرمی) 2.1 تا 4.5
تخم مرغ 5 تا 12
پنیر محلی 7 تا 16
سینه مرغ 4.5 تا 9
گوشت گاو 18 تا 32
سیب (1 کیلوگرم) 1.3 تا 2.8
موز(1 کیلوگرم) 2.3 تا 4.5
پرتقال (1 کیلوگرم) 1 تا 2.27
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 1.36 تا 2.8
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 0.7 تا 2.3
پیاز (1 کیلوگرم) 0.6 تا 2.3
کاهو (1 کیلوگرم) 1.5 تا 4
آب (بطری 1.5 لیتری) 1 تا 2 
سیگار (مالبورو یک بسته) 12 تا 14

 

موارد کاربردی و قبوض بازه قیمتی (لیر)
قبض عمومی (آب، برق، گرمایش، شارژ)
برای آپارتمان 80 مترمربع
200 تا 500
تعرفه تلفن همراه بدون تخفیف (هر دقیقه) 0.4 تا 1
اینترنت (سرعت 60Mb/s، دانلود نامحدود) 60 تا 120

 

اجاره ماهانه منزل در ترکیه بازه قیمتی (لیر)
آپارتمان (1 خوابه) مرکز شهر 750 تا 2000
آپارتمان (1خوابه) خارج از مرکز 500 تا 1200
آپارتمان (3 خوابه) مرکز شهر 1300 تا 4000
آپارتمان (3 خوابه) خارج از شهر 800 تا 2000

 

اوقات فراغت و تفریحات بازه قیمتی (لیر)
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای بزرگسال 90 تا 200
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته) 25 تا 100
سینما 15 تا 24

 

1398/5/14 | کد مطلب: 121 | نویسنده: سیما رفیعی
  • به اشتراک بگذارید:

مطالب پیشنهادی

تور ساحل آوا استانبول

زمین سبز، آسمان آبی، ساحل آرام و آوای خوش رودخانه؛ اینجا روستای پولونز است. دست همراه‌تان را بگیرید و روزی را در طبیعت بکر استانبول بگذرانید. حتی اگر اهل طبیعت‌گردی نباشید، عاشق روستای پولونز خواهید شد. مگر می‌شود م...

تور ساحل آوا استانبول

زمین سبز، آسمان آبی، ساحل آرام و آوای خوش رودخانه؛ اینجا روستای پولونز است. دست همراه‌تان را بگیرید و روزی را در طبیعت بکر استانبول بگذرانید. حتی اگر اهل طبیعت‌گردی نباشید، عاشق روستای پولونز خواهید شد. مگر می‌شود م...

سفری کوتاه به شرق ترکیه

در منطقه‌ی شرق ترکیه جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی متنوعی وجود دارد. جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد، وجود میراث فرهنگی و تاریخی در این منطقه، باعث شده تا کلکسیونی از جاذبه‌های گردشگری یک جا جمع شوند و این منطق...

بحث و تبادل نظر

نظر دهید
انصراف