WhatsApp

کاپادوکیه کجاست؟

کاپادوکیه کجاست؟

کاپادوکیه (Cappadocia) شهری صخره‌ای و حیرت‌انگیز در آناتولی مرکزی ترکیه است. تاریخ و طبیعت سازندگان این تکه از سطح زمین هستند و شگفتی‌های بی‌شماری آفریده‌اند؛ دودکشهای جن، شهرهای زیرزمینی، معابدی با کلاهک‌های قارچ مانند و غیره. در این مطلب در مورد جاذبه‌های کاپادوکیه و فاصله این شهر از استانبول خواهیم گفت.

کاپادوکیه کجاست؟

شهرهای زیرزمینی اسرار آمیز، خانه و کلیساهای ساخته شده در دل صخره‌ها شکل عجیبی به کاپادوکیه داده‌اند. این شهر اعجاب‌انگیز در سال 1985 به ثبت یونسکو رسید و به عنوان سه شهر صخره‌ای دنیا شناخته شد. جالب است بدانید برخی از صحنه‌های فیلم جنگ ستارگان در کاپادوکیه فیلمبرداری شده است.

چرا کاپادوکیه خاص است؟

کاپادوکیه‌ای که امروز می‌بینید به آتشفشانی باز می‌گردد که گذشته‌های دور در این منطقه رخ داد. به عبارتی سال‌ها بعد، بر اثر فرسایش مذاب سرد شده آتشفشان، شهر حیرت‌انگیز کاپادوکیه شکل گرفت. حاصل این فرسایش ستون‌های تماشایی مخروطی شکل کلاهک‌دار شد. در زمان امپراطوری روم نیز مسیحیان کلیسا، خانه و سازه‌هایی اضافه کردند که رنگ دیگری به این منطقه بخشید. هم‌چنین زیر زمین‌های کاپادوکیه، شهرهای زیرزمینی شامل تونل‌، پرستشگاه و اتاق‌هایی دیده می‌شود که ارزش و سحرانگیزی کاپادوکیه را چند برابر کرده است.

شهرهای زیرزمینی اسرار آمیز، خانه و کلیساهای ساخته شده در دل صخره‌ها شکل عجیبی به کاپادوکیه داده‌اند.

در کاپادوکیه چه می‌بینیم؟

غارهای کاپادوکیه

می‌گویند زمانی کاپادوکیه جزو قلمرو پادشاهی ایرانی مادها بوده است. سنگ‌نوشته‌های کشف شده در کاپادوکیه از پرستش خدایان مهر و آناهیتا و مراسم مذهبی ایرانی در این منطقه حکایت دارد.

گورمه، شهر دودکش‌های جن

شهرت گورمه بیشتر وام‌دار دودکش‌هایی است که به دودکش جن یا پری مشهورند. این دودکش‌ها در واقع، مخروط‌هایی هستند که در اثر فرسایش باد و آب در لایه‌های آتششفشانی شکل گرفته‌اند. این دودکش‌ها ظاهر عجیبی دارند؛ ارتفاع بلند و تکه سنگی که در نوک مخروطی آن‌هاست نظر بینندگان را به خود جلب می‌کند. می‌گویند قدمت دودکش‌های جن به 60 میلیون سال پیش و فوران‌های آتشفشانی باز می‌گردد. می‌توانید دودکش‌های جن را در آسمان، وقتی سوار بر بالن هستید تماشا کنید. البته گورمه  جاذبه‌های دیگری نیز دارد؛ مدارس، مساجد، حمام و کلیساهای متعدد گورمه در میان گردشگران پرطرفدار است.

شهرت گورمه بیشتر وام‌دار دودکش‌هایی است که به دودکش جن یا پری مشهورند.

اوچیسار

دروازه و بلندترین نقطه کاپادوکیه اوچیسار نام دارد. برای اینکه به بلندترین نقطه کاپادوکیه برسید و از آنجا کاپادوکیه را زیر پاهای‌تان بببینید، کافیست 5 کیلومتر از مرکز این شهر فاصله بگیرید. قدم زدن در کوچه‌های قدیمی اوچیسار و دیدار از صنایع دستی این منطقه از خاطرتان نمی‌رود. در اوچیسار، از همه چیز جذاب‌تر قلعه‌ای به همین نام است که از آن می‌توان دورنمای 360 کاپادوکیه را تماشا کرد.

دروازه و بلندترین نقطه کاپادوکیه اوچیسار نام دارد.

درینکویو

درینکویو یعنی «چاه عمیق». نکته عجیب در مورد این شهر هشت طبقه امکانات بی‌شمار و امکان اسکان 2 هزار نفر است. در این شهر زیرزمینی نشانه‌هایی از وجود اصطبل، انباری، مدرسه، غذاخوری و... وجود دارد. این شهر به جا مانده از دوران پادشاهی مادها در استان نوشهیر ترکیه قرار دارد.

نکته عجیب در مورد این شهر هشت طبقه امکانات بی‌شمار و امکان اسکان 2 هزار نفر است.

پاشاباغ

قبل از آوانوس، منطقه‌ای است که دودکش‌های آن کلاهک‌هایی شبیه قارچ دارد؛ نام این منطقه دره پاشاباغ است. این دره که در گذشته دره راهبان نیز نامیده می‌شد، مکانی برای عبادت کشیشان و راهبه‌ها بود. در واقع دودکش‌های دره پشاباغ برای آن‌ها گوشه عزلت و محلی برای عبادت محسوب می‌شد.

دره دِرِونت

درونت جای دیگری است که باید در نزدیکی آوانوس ببینید. آنچه دِرِونت را منحصر به فرد کرده صخره‌هایی است که در گذر زمان، به شکل حیوانات مختلف درآمده‌اند. جالب است بدانید یکی از صخره‌ها شبیه فردی است که دستانش را باز کرده و به مجسمه حضرت مریم تشبیه شده است.

آنچه دِرِونت را منحصر به فرد کرده صخره‌هایی است که در گذر زمان، به شکل حیوانات مختلف درآمده‌اند.

موزه گورای

با ورود به آوانوس آدرس موزه گورای را بگیرید. تعجب نکنید این موزه در اعماق زمین جای گرفته و همین نکته شگفتی آن را دوچندان می‌کند. این موزه فرهنگ هزاره‌های قبل کاپادوکیه را به نمایش گذاشته و بیشتر به سفال و سرامیک اختصاص دارد. در موزه گورای علاوه بر آشنایی با انواع و تجهیزات سفال می‌توانید از تجربه سفالگری لذت ببرید.

 موزه گورای در اعماق زمین جای گرفته و همین نکته شگفتی آن را دوچندان می‌کند.

کاپادوکیه تا استانبول چقدر فاصله دارد؟

کاپادوکیه فاصله چندانی از استانبول ندارد. اگر در استانبول هستید، می‌توانید در مدت کوتاهی به کاپادوکیه برسید؛ با هواپیما حدود یک ساعت در راهید و اگر مایل باشید می‌توانید از راه زمینی بین 8 تا 9 ساعت خودتان را به کاپادوکیه برسانید.

 

1398/3/8 | کد مطلب: 1 | نویسنده: سیما رفیعی
  • به اشتراک بگذارید:

مطالب پیشنهادی

تور مراکز خرید استانبول

بدون شک استانبول شهری وسوسه‌انگیز برای خرید است. به خصوص اگر دنبال برندهای معروف و تخفیفات فصلی باشید، استانبول مقصدی بی‌نظیر خواهد بود. ما در گشتی یکروزه شما را به بزرگ‌ترین مراکز خرید استانبول خواهیم برد. شرکت در ...

راهنمای خرید لوازم آرایشی از استانبول

استانبول مقصدی محبوب در میان علاقه‌مندان به خرید است. برند‌های معروف، تنوع محصولات و تخفیف‌های فصلی از دلایلی هستند که گردشگران را از سراسر دنیا به استانبول می‌کشانند. از آنجا که استانبول برترین برندهای لوازم آ...

ثبت نام سامانه میخک

سامانه میخک قبلا سامانه تاک (تایید اسناد کنسولی) نام داشت؛ اما اخیرا با توجه به گسترش دامنه خدمات به سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) تغییر نام داد. با کمک سامانه میخک یا همان سامانه تاک سابق می‌توانید مدار...

بحث و تبادل نظر

نظر دهید
انصراف